Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk - portowe miasto nad Bałtykiem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a równocześnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych, razem z Krakowem i Warszawą, polskich miast w świecie. To również duży ośrodek kultury i nauki, gospodarczy oraz węzeł komunikacyjny.

Historia

Archeolodzy udowadniają, iż była tu osada już w VII w. W X stuleciu dawny władca Państwa Polskiego Mieszko I włączył Gdańsk z najbliższą okolicą do swojego kraju. W 1263 roku Gdańsk otrzymał statut miasta. O Gdańsk i Pomorze Gdańskie prowadzono w przeszłości sporo wojen. W średniowieczu władali nim poza Polakami Prusacy, Brandenburczycy, Krzyżacy. Gdańsk został zdobyty także przez wojska napoleońskie w 1807 roku - w tamtym czasie też po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto. Powtórnie Gdańsk został Wolnym Miastem w 1920 r. Sprawa Gdańska stanowiła dodatkowo jeden z pozorów rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej. To stąd padły pierwsze strzały z okrętu Schleswig-Holstein na Westerplatte. W czasie tej wojny Gdańsk został zniszczony w 90 procentach. Gdańsk to również miasto historii nowożytnej - to tutaj odbyły się Wydarzenia Grudniowe 1970 r. - strajk w Stoczni Gdańskiej, to tu miał miejsce powszechnie znany strajk w stoczni, to tutaj sygnowano 31 sierpnia 1980 r. Porozumienie Sierpniowemiędzy ówczesnym rządem a Solidarnością.

Gdańsk wczasy nad morzem i ośrodek kultury

Tymczasem współczesny Gdańsk to nade wszystko jeden z największych polskich ośrodków kultury. Nie sposób przytoczyć wszystkich muzeów i zabytków które się tutaj znajdują. W Gdańsku odkryjemy wiele teatrów, operę, filharmonię. Organizowanych jest tutaj wiele imprez - przykładowo doroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom bądź Festiwal Dobrego Humoru.

Gdańsk to niezbicie też duży ośrodek letniego wypoczynku. Znajdują się w tej okolicy plaże nadmorskie, pełna i różnorodna baza noclegowa i gastronomiczna. Można spędzić tu wakacje w eleganckich hotelach, apartamentach, lecz także znajdziemy miejsca oferujące pokoje i kwatery w Gdańsku, są tutaj także pola namiotowe i kempingi.

Inne Atrakcje Turystyczne

Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Karpacz i okolice

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00