Mikoszewo - jaka jest lokalizacja, co warto wiedzieć, co zwiedzać?

Mikoszewo to znana wieś wakacyjna na Mierzei Wiślanej, położona na prawym brzegu Wisły, tuż przy jej ujściu do morza. Obecne ujście powstało na skutek przekopu wykonanego pod koniec XIX-tego wieku. Ziemię pozyskaną z przekopu wykorzystano do wzmocnienia wałów przeciwpowodziowych. Po wykonaniu przekopu powstała potrzeba przeprawy promowej, żeby skrócić podróż do Gdańska. Nowoczesny prom stanowi dodatkową atrakcję turystyczną Mikoszewa. Prom funkcjonuje sezonowo (od końca kwietnia do października) i przewozi tak pojazdy jak i pieszych. Pozostałością XIX-wiecznej przeprawy jest basen tuż przy przyczółku dzisiejszej przeprawy, który obecnie sprawuje funkcją małego portu rybackiego i mariny. W ceglanym budynku przy porcie mieści się bar.

Mikoszewo, jak na nadmorską miejscowość przystało, posiada naturalnie plażę. Co prawda z centrum miejscowości na plażę jest mniej więcej 1,5 kilometra, jednakże droga wiedzie poprzez nadmorski las, a plaża jest szeroka i piaszczysta. Latem działa tu strzeżone kąpielisko nadmorskie obok wejścia nr 89. Mewia Łacha - rezerwat przyrody utworzony w 1991 r., sąsiedztwie ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego, na północ od wsi. Rezerwat jest miejscem gniazdowania rzadko występujących gatunków ptaków wodnych, oraz miejscem odpoczynku dla ptactwa w trakcie corocznych wędrówek do ciepłych krajów. Co więcej w Mikoszewie znajduje się stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej - w sezonie urlopowym można udać się kolejką wąskotorową na wycieczkę do pobliskich miejscowości: Sztutowo, Stegna, Jantar czy do Nowego Dworu Gdańskiego.

Również w okolicy nie brak atrakcji. Żuławki i Drewnica to stare wsie, w których osiedlili się prześladowani w Holandii mennonici. Pozostały po nich domy gburskie, domy podcieniowe, kościoły, cmentarze i wiatraki. Jednym z nich jest wiatrak typu koźlak, z 1718 roku w DrewnicyW Stegnie warto zwiedzić pochodzący z końca XVII-tego wieku kościół szachulcowej konstrukcji z zabytkowymi organami, Bursztynowa Komnata - prywatne muzeum bursztynu a dzieci ucieszą się z wizyty w wesołym miasteczku. W Rybinie z kolei warto zobaczyć dwa zwodzone mosty pochodzące z początku XX wieku.

Z Mikoszewa, dzięki przeprawie promowej, jest zaledwie 20 kilometrów do Gdańska - spędzając więc urlop w Mikoszewie szkoda nie odwiedzić tego zabytkowego i pełnego atrakcji turystycznych miasta. Następnym atutem miejscowości jest dogodna komunikacja z Warszawą Łodzią i Śląskiem. Noclegi w Mikoszewie to domy gościnne oferujące pokoje i apartamenty, pensjonaty, ośrodki wczasowe, pola namiotowe i campingi. Równie bogata jest baza gastronomiczna.

 

Galeria

Lokalizacja

315 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 1730 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0