Sopot - jaka jest lokalizacja, jaka historia, co warto wiedzieć?

Sopot

Pomiędzy Gdynią i Gdańskiem położone jest miasto-uzdrowisko - Sopot. Historia odpoczynku i leczenia w Sopocie sięga roku 1798 - wtedy wzniesiono pierwszy dom letniskowy, w 1819 roku otwarto pierwsze kąpielisko morskie, a w 1823 roku działał pierwszy budynek kuracyjny.

Dalszy rozkwit był rezultatem rozbudowy kolei - w 1870 r. Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Koszalinem i Gdańskiem, a później Berlinem. Pod koniec XIX stulecia otwarto tor wyścigów konnych, a w 1920 r. kasyno oraz dołączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska - w tamtym okresie Sopot był modnym kurortem nadmorskim. Dziś nietuzinkowy charakter miastu nadają secesyjne wille i kamieniczki, stare drzewostany, parki oraz ogrody - zieleń to aż 60 procent terenu miasta. Sopot to drewniane molo - najdłuższe (ponad pół kilometra). U nasady mola zimą i jesienią przygotowywane jest lodowisko Monciak - nazwane tak od nazwy ulicy - Boh. Monte Cassino. Następnym symbolem Sopotu jest Opera Leśna - amfiteatr wśród Lasów Oliwskich o widowni mieszczącej ponad 4 tysiące widzów. To tutaj od lat 60-tych ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie - Sopot Festival oraz dużo młodsze TOPtrendy.

Sopot to 4,5 km plaż, w większości publicznych, ale są także fragmenty otwarte wyłącznie dla gości hoteli. Plaże są rzecz jasna strzeżone, pełne atrakcji, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego, małych pubów i kawiarenek.

Na końcu sopockiego molo znajduje się także przystań dla taksówek wodnych i jachtów. W trzech basenach przygotowano miejsce dla ponad stu jachtów. 63 dla łodzi – do 10 metrów i 40 dla łodzi do 24 m. Znajduje się tu także budynek bosmanatu w kształcie jachtu, razem z zapleczem i gastronomią. Można stąd odbyć rejs po trasie Sopot - Gdynia i Sopot - Westerplatte - Gdańsk. Wielu wczasowiczów fotografuje się na tle nierzadko imponujących jachtów. Rozważając powyższe atrakcje, warto planując noclegi nad morzem, zdecydować się na Sopot, tak jak czyni rocznie powyżej 2 mln. turystów, bądź chociaż tylko odwiedzić go będąc już w pobliżu.

 

Galeria

Lokalizacja

41 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 242 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0